top of page

110. SEV_EN PRIMÁTORKY

O pořádání tohoto největšího veslařského svátku se pravidelně střídají pražské kluby. Každé páté a desáté ročníky pořádá zakladatel tohoto závodu, ČVK Praha. A nebylo tomu jinak ani při již 110. ročníku. Těžký úkol však ležel před ředitelem závodu Petrem Blechou a jeho týmem, protože letos po dlouhé době s pořádáním tak velkého podniku, jakým již dlouhá léta pražské Primátorky jsou, nepomahala žádná agentůra ani firma. Vše se podařilo a Primátorky si zachovali svou úroveň i po stránce společenské. Pojďme se ale raději věnovat spíše té sportovní části slavné akce a to pohledem na naše posádky.


Veslařské souboje, skrze železniční most, začaly již v pátek, kde v rámci univerzitních osem byly k vidění i párové osmy mladšího žactva, para veslaři nebo dokonce čtyřky s kormidelníkem středních škol.

Do závodu párových osem MIX mladšího žactva, který se jede jako dělený závod, tedy každá jízda má svého vítěze, nastoupilo 10 lodí, které se utkaly na trati 500m. Naše sestava doplněna o jedno děvča a dva chlapce z Bohemian Praha se umístila na 5.místě v první jízdě. Jmenovitě EICHLEROVÁ Emma, LIŠKOVÁ Žofie, HLADÍKOVÁ Tereza, HARTL Jakub, TABERO Sebastian, korm. FÁBERA Samuel + Bohemians Praha.

I v závodě čtyřek s kormidelníkem středních škol jsme měli zastoupení. Do jedné lodě spolu usedli Matyáš Jan Holý a Adam Novák a to jako členové Gymnázia Na Vítězné pláni. Sestava se slávistkou Markétou Forejtovou a bohemáky Adamem Boldišem a Ellou Boldišovou se musela mezi 12 nejlepších lodí v semifinále probojovat přes opravnou jízdu, ale nakonec se úspěšně probojovali do finále, kde dosáhli na pěkné 4.místo a byli nejrychlejší mixovanou sestavu.


V čistě ženských univerzitních osmiveslicích dosáhly nejvíše Kája Hnízdilová a Lucka Rezková, které byli členkami lodě České Zemědělské Univerzity Praha na krásném druhém místě. V univerzitní kategorii OPEN nás ve vítězné osmiveslici ČZU Praha zatupovala kormidelnice Monča Perglerová. I druhou osmu v cíli řídil náš Roman Svoboda, ale toho už v sestavě doplnil i Peťa Patočka a spolu závodili za Univerzitu Karlovu. Páté místo ve finále vyjela osma VŠE v které jeli naši Evžen Balomenos, Martin Musil, Ondra Knap, Denis Pinc a Oto Vavrek.


V sobotu byli na programu postupové boje hlavního programu 110. SEV_EN Primátorek. Žákovské osmiveslice maji v nedělním programu pouze hlavní finále, kam postoupí 5 nejlepších lodí. Postupovými boji neprošla naše osmiveslice žákyň starších, která vypadla v opravné jízdě. Naše čistá osma starších žaček závodila v sestavě Suchanová Adéla, Vávrová Simona, Fojtíková Karolína, Carrollová Isabella, Suchánková Klára, Cimrová Alice, Jabůrková Eliška, Hašek Laura a kormidelník Fábera Samuel. Stejný osud přinesla neděle i našim dvěma osmám starších žáků. Obě naše lodě zůstali před branami nedělního finále v opravách.

Druhé místo v první opravné jízdě patřilo sestavě Golyshev Fedor, La Donna Antonio, Myška Martin, Pala Martin, Kořenek Oldřich, Čáda Petr, Vido Jáchym, Kubánek Jáchym a kormidelník Novák Adam.

Čtvrté místo v druhé opravné jízdě jde jmenovitě za sestavou Sjuld Danil, Friedmann Václav, Tebich Eduard, Němeček Nicola Manuel, Horák Lukáš, Schönweitz Samuel, Kaucký David, Sláma Václav a kormidelnice Kvačková Sofie.


Ostatní kategorie od dorostu po seniory měly na neděli naplánovány i malá finále, tedy souboje o 6. až 10. místo. Do těchto počtů se nevešla v opravné jízdě čistá osmiveslice mužů Krejčí Václav, Gubien Marek, Hanzel Daniel, Fojtík Martin, Čihoský Matěj, Řehořek Marek, Patočka Petr, Šmolík Jan, na kormidle Kvačková Sofie. Sobotní program uzavírají závody kategorie Masters, kde toho, co se týká naší účasti, nebylo zdaleka tolik, jak jsme zvyklí. Nakonec se totiž neúčastnila osma našich nejstarších "veteránů", ale ani společenství Pavla Rozehnala. Začněme ale ženami, kde naše děvčata kategorie "H" doplněny o bleskandu Blanku Janouškovou vyhrála svou kategorii. Vítězná sestava byla Janoušková Blanka, Stoklasová Libuše, Fryšová Zora, Šabatová Marie, Pešková Helena, Štěpánková Stanislava, Skoupilová Jana, Dušková Pavla, kormidelník Valášek Štěpán. Mužské společenství Masters ČVK Praha, Jindřichův Hradec a Blesk dojeli druzí v kategorii "C". Sestavu Vacovský Lukáš, Božek Ivo, Malinský Pavel, Mátl Petr, Pohl Tomáš, Vido Richard, Drnek Tomáš, Hlaváček Ondřej kormidloval Novák Adam.


V letošním ročníku Primátorek nakonec nestartovala pro nemoc ani loď společenství Pavla Rozehnala, ani posádka našich nejzkušenějších masters. Obě tyto sestavy pravidelně své věkové kategorie vyhrávaly.


NEDĚLE - finálový den


Nejslavnější dopoledne českého veslování se i tentokrát uskutečnilo v jasném pořadí od žactva, přes dorost, juniory, gigovky až po dospělé kategorie, které jezdí i na skifech. U žen O Stuhu Podolí a u mužů jako jarní skulerský závod Rösslera Ořovského. Pojďme ale i v tomto případě popořadě, tak jak to nabídl program 110.ročníku SEV_EN Primátorek. Jak jste se dočetli víše našim žákovským osmiveslicím se nepodařilo do FA probojovat a tak alespoň zmíníme vítěze. Mezi žačkami staršími to byla děvčata z Hodonína. U chlapců, žáků starších se na vítězství podíleli dva kluby v lodi společenství a tom Lodní sporty Brno a VK Bohemians Praha. Naše dorostenky v ostrovním společenství se sousedkami z Blesku Praha dojely na třetím místě v malém finále, což je celkově 8.místo. Toto umístění jmenovitě patří slečnám Tereza Krylová, Amálie Regeti, Peťa Gaborová, Barča Suchánková a Eliška Bílková. Ve finále A byla nejrychlejší lodí dorostenek společenství Olomouce a Smíchova.


Naš dorostenci, v čisté sestavě, Ložek Max, Černý Albert, Valášek Štěpán, Němeček Štěpán, Saudek Matěj, Kváča Jakub, Linek Jeremiáš, Červinka Vojtěch a kormidelník Fábera Samuel, malé finále vyhráli o necelé tři vteřiny a připisují do historických tabulek za rok 2023 6.místo. Finále A vyhrálo společenství Bohemky a Břeclavi."Závod" Gigových osmiveslic měl pro letošní rok býti pouze opravdu exhibiční jízdou, která měla dát na obdiv především technickou a estetickou vybavenost jednotlivých posádek. Snad každému bylo jasné, že tohle účastníci z řad veslařských závodníků nebudou schopni, před plnými náplavkami, vydržet. Bylo tedy jen otázkou času, kdo za to vezme jako první. Byli to právě lodě z veslařského ostrova, sestavy Blesku a ČVK Praha, které po průjezdu železničním mostem po sobě začali pošilhávat a věnovat se jedna druhé. Jejich frekvence záběrů a vynaložené úsilí začalo pozvolna opouštět charakter demonstrační jízdy a během několika dalších tem už se jel závěr. Naplno až do cílové linie. Rychlejší nakonec byla, k naší radosti, loď pořádajícího klubu ČVK PRAHA. Ovšem protože rychlost nebyla v tomto ročníků podstatná, ale ceny byly připraveny i pro posádky starých historických plátových lodí, došlo na vyhodnocení hlukem. Moderátorky přímo na náplavce vyzývala fanoušky jednotlivých posádek o vytvoření co největšího aplausu. Mohlo by se zdát, že těžko pouhým poslechem zaznamenat rozdíl, ale byl tam jasně patrný. I toto hodnocení ovládl ČVK Praha. Gratulujeme. Slavná sestava byla: Vacovský, Suchánek, Božek, Hlad, Malinský, Sovíček, Pohl, Vido a kormidelnice Perglerová.


Největší očekávání jsme měli od osmiveslice juniorů, která si cestu do finále komplikovala účastí v opravné jízdě, ale nejspíše chlapcům Suchánkovi, Kalovi, Střelbovi, Němečkovi, Houskovi, Syrovátkovi, Dvorníkovi, Holému a kormidelníkovi Novákovi, jízda navíc prospěla, vyladili pojetí tempa, zapracovali svalstvo a v neděli vítezstvím přes 3,5 vteřiny suverénně ovládli závod o Zlaté veslo osmiveslic juniorů. Gratulujeme veslařům, ale i i jejich trenérům, kterými jsou Petr Blecha a Jakub Zmátlík.


Ve skifu žen o jednu příčku nepostoupila z opravné jízdy Kateřina Dohnalová, věkem stále juniorka, mezi 5 finalistek a tak jsme ve finále s napětím sledovali závodění naší odchovankyně, ve službách resortního centra ministerstva vnitra, Lucky Heranové, která dojela na 3.místě za Lenkou Lukšovou a Markétou Nedělovou.


Čistá osmiveslice žen a juniorek ČVK Praha si během soboty doveslovala pro malé finále, v kterém se umístila na 4.místě, tedy devátém celkově. Tato posádka jela v sestavě Gerhátová, Bundilová, Skácelová, Bennin, Hnízdilová, Štěpánová, Dolečková, Rezková a kormidelník Fábera. Vítězství v závodě osmiveslic žen a juniorek obhájilo společenství Hamru a Blesku Praha.


Finále jarního skulerského závodu Rösslera-Ořovského si senzačně zajel Martin Bártek. Nakonec mu za 110.ročník nejslavnějšího českého závodu patří 5.místo mezi muži skifaři. Vyhrál Jan Potůček z Dukly Praha.


Ve finále hlavního závodu o primátorský štít jsme měli zastoupení v lodi na třetím místě v podobě kormidelnice Moničky Perglerové, která kormidlovala společenství Dukly Praha a ČVK Praha do kterého usedl i odchovanec Kryštof Janáč v barvách resortu obrany. Ve finále B závodili Denis Pinc, Martin Vakoč, Michal Nový a kormidelník Adam Novák s kolegy z Blesku Praha a dojeli na druhém místě za lodí Lysé a Smíchova. Hlavní finále vyhrála loď Dukly Praha.
Fotografie na stránkách veslo.cz podle dní - pátek, sobota a nedělěComentarios


bottom of page