top of page

106. AXA Primátorky 2019O tom, že opět vyhrála Dukla Praha hlavní závod o primátorský štít se dočtete na spoustě jiných míst.


My Vám přinášíme informace o našich posádkách a začněme hezky podle programu toho letošního již 106. ročníku
FRUNCOVÁ Eva - DOHNALOVÁ Kateřina - GERHÁTOVÁ Anna - BRŇÁKOVÁ Beáta - VYHNALOVÁ Lucie - PORŠOVÁ Barbora - KAMIŠOVÁ Sára - KAFKOVÁ Jana - PERGLEROVÁ Monika (c)

Postupové boje začali v sobotu dopoledne od nejmladších závodnic a závodníků. V tomto případě byly závodem číslo jedna osmiveslice starších žákyň. Naše čtyři členky se do jedné lodě usadily s našimi sousedkami a tak děvčata startovala ve společenství ČVK Praha a VK Blesk Praha. Druhé místo v rozjížďce této sestavy bohužel nevedlo přímo do finále a tak musela děvčata zabrat ještě v sobotu odpoledne v jízdě opravné. Nejlepším letošním časem kategorie starších žaček 106.Primátorek postoupily do nedělního finále, ve kterém nejspíše trochu těch sil postrádaly a ve kterém dojely pro 5.místo.

Druhým závodem primátorek byly osmiveslice kategorie starších žáků. Tady jsme již zvládli potvrdit roli "velkého" klubu z hlavního města. Do startovní listiny této kategorie se totiž vloudily dvě čisté lodě ČVK Praha. Bohužel naše "Béčko" v sestavě Fábera Samuel, Seidl Martin, Vetešník Jan, Novák Adam, Holý Matyáš Jan, Schmelz David, Dvorník David, Chessell Tomáš, Jirasová Veronika (C) se v těžké konkurenci neprokousli 4.místem v rozjížďce do semifinále a tak pro ně 106.Primátorky skončili hned prvním startem.

Naše "áčko" se dostalo o krok dále, když z druhého místa v rozjížďce postoupilo do semifinále. Primátorky mají ve svém programu pro žákovské kategorie místo pouze pro finálovou jízdu, tedy pouze pro 5 nejlepších lodí ze sobotních jízd. Tam jsme se v letošním ročníku bohužel neprobojovali. Naší první sestavě Ďuriš Tomáš, Novotný Marek, Střelba Antonín, Carman Alex, Syrovátka Lukáš, Hašlar Štěpán, Knap Kristián, Frunc Matyáš, Svoboda Roman (C) chyběli v semifinále 3 vteřiny. Z druhého semifinále postupovaly totiž jen dvě lodě. My byli třetí.


Přeskočíme teď od nejmladších k těm nejzkušenějším. Třetím a čtvrtým vypsaným závodem Primátorek jsou totiž veteránské osmiveslice nebo chcete-li osmiveslice MASTERS.

I v těchto věkových kategoriích dostaly přednost ženy. Ty naše startovaly ve věkové kategorii "F" a jely ve společenství jedné závodnice z VK Blesk Praha. Ve třetím finále žen masters se sešly tři lodě stejné věkové podkategorie. Tou nejrychlejší letos byla ta naše sestava Lišková Ivana (Blesk), Stoklasová Libuše, Fryšová Zora, Knapová Michaela, Nyčová Kateřina, Štěpánková Stanislava, Pešková Helena, Dušková Pavla. Loď nakonec musela kormidlovat Monika Perglerová, když se nám zapomněl Honzík Skácel, začínající kormidelník ČVK Praha, u rozhodčích ráno zvážit.

ROZEHNAL - NEŠTICKÝ - KRÁL - MACHÁČEK - ŠUBRT - FRIEDBERGER - HANÁK - BLECHA - HEJDUŠEK (c)

V mužských Masters posádkách jsme měli zastoupení hned ve 4 lodích. Tu "nejmladší" nám bohužel diskvalifikovali hned na startu po tom co se naše loď srazila s lodí v sousední trati.

Ve věkové podkategorii mužů masters "D" zvítězila sestava Pavla Rozehnala, společenství pražských klubů ČVK, Dukly, Bohemians a Blesku.

Zastoupení jsme měli i v nejstarších kategoriích veteránských osmiveslic. Vůbec tou nejstarší byla loď kategorie "í" ve které ve společnosti veslařů z Mělníka, Hodonína, Břeclavi a Olomouce startoval a vyhrál náš Honzik MACH (r.n.1930). Druhou nejstarší lodí byla sestava ČVK Praha obohacená o smíchovského Vaška Zoubka. Posádka kategorie "Há" zvítězila a jména našich nestorů jsou DEJMAL Pavel, KAUCKÝ Viktor, ZOUBEK Václav , MACHÁČEK Jan, STOKLASA Václav, ŠABATA Radko, DUŠEK Milan, HVĚZDA Vojtěch ti všichni pod velením kormidelníka Zdeňka MEJSTŘÍKA.

Zpět k mládeži. Osmiveslic dorostenek se letošního ročníku účastnilo devět. Naše děvčata v čistém složení přijela na 3.místě ve své rozjížďce, což znamenalo druhou opravnou jízdu, tedy tu těžší, z které postupovaly do finále již pouze vítězky, kterými jsme bohužel nebyly my a tak děvčata musela v neděli zabojovat ve finále B. V něm bylo rychlejší jen společenství Hodonína a Uherského Hradiště a tak si druhým místem ve finále B dojala naše loď pro celkové umístění na 7.místě. Naše posádka startovala v sestavě Fáberová Kamila, Štěpánová Anna, Kopecká Vian, Soukupová Adéla, Vlčková Tereza, Vavroušková Nikola, Parpel Jasmine Joan, Kvačková Sofie řidičkou byla Monička Perglerová.

15 lodí ve třech rozjížďkách měly osmiveslice dorostenců a byly tak druhou neobsazenější kategorií po osmiveslicích starších žáků. Naše loď nejprve těsně zvítězila v rozjížďce, tím se vyhnula jízdě opravné a čekalo jí v sobotu odpoledne již jen semifinále, ve kterém naše čistě klubová loď již pocítila sílu moravského výběru, za kterým přijela druhá. Ve finále se pak našla ještě jedna loď, která předvedla lepší výkon a tou bylo společenství Pardubic, Litoměřic a Slavie Praha. S třetím místem se tedy musela spokojit sestava Brňák Alan, Gubien Marek, Hlavnička Přemek, Harbaĺ Julián, Bartek Martin, Janáč Kryštof, Ložek Samuel, Vakoč Martin a kormidelník Jochman Jan, který na primátorky přiletěl ze Skotska.

Čistě klubová posádka gigové osmiveslice mužů ČVK Praha: ONDRÁŠEK Petr, SUSA Ladislav, SOVÍČEK Jan, PRŮŠEK Jan, BOŽEK Ivo, VIDO Richard, POHL Tomáš, veslovod HLAD Jiří a kormidelník VERKNER Zbyšek

Závod Gigových osmiveslic je tradičně závod s velkou pozorností diváku. Né jinak tomu bylo i letos a možná právě proto před Primátorkami navštívila Česká televize trénink naší Gigové osmiveslice. Video naleznete v pořadu "Z metropole" ZDE. Konkurence a kvalita posádek Gigových osmiveslic stále roste a stává se, že i závodníci elitních kategorií cítí šanci na historických, původních veslicích uspět proti "starším" pánům. Naše loď slavila vavříny v prvních ročnících tohoto poměrně nově vloženého závodu a od té doby zůstává věrna spíše "veteránské" sestavě.

V letošním ročníku přijela naše GIGOVKA na 4.místě jen dvě vteřiny za lodí Brandýsa nad Labem. Vypadá to, že pořadatele brzy čeká řešení situace, že Gigových lodí bude v závodě více než 5 a tedy více jak jedna jízda, ale to až na příště. Celkem již tradičně si po tomto závodě mužů zapůjčí staré plátové lodě veslařky v dobových šatech a dopřejí divákům náplavky pohled do historie se vším všudy.Juniorské osmiveslice měly v neděli na programu "pouze" hlavní finále, protože po diskvalifikaci jedné z lodí pro malé finále zůstala pouze jedna loď a tak bylo zrušeno. Naší posádce se podařilo v sobotní rozjížďce zvítězit a tím postoupit rovnou do finále a vyhnout se tak odpolední opravné jízdě. V nedělním finále pak sestava Grézl Filip, Knap Ondřej, Pospíšil Adam, Sklenář Ondřej, Malák David, Němeček Zdeněk, Malák Filip, Patočka Petr a kormidelnice Perglerová Monika, dojela na 3.místě. Rychlejší bylo společenství Ostravy, Hodonína a Slavie Praha a čistá loď našeho souseda z Blesku Praha.Po dlouhé době jsme obsadili i skif žen, to když si v něm zazávodila juniorka Maruška Štefková, které se mezi ženami rozhodně neztratila. Vyhrála rozjížďku, v semifinále podlehla jen budoucí vítězce Nečasové ze Slavie Praha a ve finále přijela s drobným vlivem vnitřní dráhy a pilíře železničního mostu v cestě na nakonec uspokojivém 4.místě.


V závodě osmiveslic žen, kde mohou v jedné lodi startovat ženy a juniorky dohromady, se nově začaly vyhodnocovat posádky, které jsou čistě juniorské. Do jednoho juniorského výběru, toužícího po tomto ocenění, jsme propůjčili Karolínu Hnízdilovou a povedlo se. Společenství ČVK Praha, VK Vajgar Jindřichův Hradec, VK Smíchov Praha, VK Lysá nad Labem a Hamru dojelo na 3.místě, když nestačilo na vítěznou posádku Slávie Praha, kterou opět úspěšně kormidlovala naše Monička Perglerová a lodí Blesku Praha.

Naše čistě klubová loď, složená pouze z juniorek, bojovala po pátém místě v rozjížďce o semifinále, které by jim zajistilo účast i v nedělním finálové programu, v opravné jízdě, kde ovšem postupovaly pouze vítězky. Děvčátka dojela na druhém místě a tak pro ně 106. AXA Primátorky skončily v sobotu odpoledne.


Čistou mužskou osmu jsme dostali do finále !!!

Sestava mužské osmiveslice ČVK PRAHA: SLAVÍK Martin - NEPRAŠ Jiří - KONSCHILL Tadeáš - KUNČÁK Václav - ČIHOSKÝ Matěj - FOJTÍK Jaroslav - HUMPOLEC Michael - SOUČEK Petr a kormidelník JOCHMAN Jan

Již rozjížďka nám naznačila, že to nebude lehké, ale také to nebude nereálné, když jsme přijeli na třetím místě za první lodí Bohemky a Hamru, čím jsem si vybrali druhou opravnou jízdu z které sice postupoval pouze vítěz, ale spočítali jsme si, že bude o trošku lehčí a povedlo se. Opravno jízdu jsme vyhráli a tak nás čekalo nedělní finále "A". Bohužel se nám v něm, mimo proudnici řeky na vnitřní straně zatáčky, žádné překvapení nepovedlo a ve vlnách člunů, které chtěli jet co nejblíže vedoucí osmiveslice Dukly Praha jsme dokončili na 5.místě.
Comentarios


bottom of page